BESEDY
Na besedy jezdím moc ráda, jak po republice, tak do zahraničí. Jediný problém je čas. Moje povolání mi neumožňuje jezdit tak často, jak bych si přála. Vždycky jsem tím pádem měla pořadník hodně dlouhý. Pak přišel covid a s besedami byl na dlouhou dobu konec. Jenže i v té době mi psali další a další zájemci. A tak jsem teď v situaci, že mám pořadník plný na tři - čtyři roky dopředu. Pokud mi napíšete, že byste rádi besedu, počítejte tedy, prosím, s dlouhou čekací lhůtou. Ale pořadník funguje bezchybně, jednou k vám dojedu...
To neplatí pro zahraniční zájemce, kam můžu vyrazit o víkendu nebo o prázdninách. S těmi jsem schopná se domluvit relativně pružně.
Co potřebujete k besedám vědět:
Kdo může besedu pořádat?
Nejlépe knihovna, ale může to být i škola. Často spolu tyto instituce spolupracují. U knihoven je velká výhoda, že mají na místě spoustu literatury. V průběhu besedy se totiž děti učí vyhledávat informace v knihách a atlasech. Pokud chce besedu uspořádat škola ve svých prostorech, musí zajistit potřebné encyklopedie, atlasy a další publikace.
Pro koho jsou besedy určeny?
Nejvíc si je užijí 4. - 6. třídy. Děti už musí být schopné získávat informace čtením, což třeťáci ještě nezvládají, takže pro mladší děti besedy vhodné nejsou. Ale se staršími problém nemám.
Pro jak velkou skupinu je beseda?
Pro jednu školní třídu, tedy do cca 30 dětí. Beseda je interaktivní, probíhá při ní soutěž, ve větším počtu by to nefungovalo.
Jak dlouho beseda trvá?
Cca 90minut, tedy 2 vyučovací hodiny. Záleží na tom, jak děti reagují, jak jim jde soutěž, jak jsou zvídavé... A kdy se musí vrátit do školy na oběd.
Jak beseda probíhá?
Každá je trošku jiná, záleží na tématu, věku dětí atd. Obvykle ale probíhá takto:
- úvodní slovo, povídání s dětmi o knihách, o cestování do minulosti, o konkrétním historickém období, o tom, jak vzniká kniha, co musí autor umět/vědět/znát, aby napsal dobrou knihu atd.
- četba ukázky z knihy
- vědomostní soutěž: děti jsou rozděleny do skupinek, v encyklopediích, atlasech či na internetu zjišťují odpovědi na různé otázky, za správně zodpovězenou otázku dostanou dílek skládačky s šifrovaným nápisem a následně i klíč k rozluštění. Vítězí skupinka, která nápis rozluští nepřesněji a nejrychleji. Knižní ceny pro vítěze poskytuje nakladatelství Grada.
- četba ukázky z knihy "na uklidnění" - pokud na ni zbude čas
Je potřeba, aby děti měli k dispozici encyklopedie, atlasy (v knihovnách není problém), tužku, papír
Jaké téma besedy si lze vybrat?
Besedy jsou vždy zaměřeny na jednu konkrétní knihu ze série. V současné době je možno vybrat si z následující nabídky:
Vznik Československa 1918 - velezrada se trestá
Egypt - v nitru pyramidy
Trojská válka - Poseidónův hněv
Svatý Václav - vraždou to nekončí
Vikingové - záhada rohatých přileb
Karel IV. - oba díly
Rudolf II. - spiknutí na císařském dvoře
Marie Terezie - oba díly
Terezínské ghetto - tajemný vlak do neznáma
Samozřejmě si můžete vybrat jakékoliv z nabízených témat, ale pokud chcete, aby beseda korespondovala s právě probíraným učivem vlastivědy či dějepisu, doporučuji:
Pro šestý ročník Egypt nebo Trojskou válku (probírají v dějepise starověk)
Pro čtvrtý ročník Svatého Václava, Karla IV. a Rudolfa II.
Pro pátý ročník Marii Terezii, Terezínské ghetto, Vznik Československa
Pro všechny ročníky - Vznik ČSR
Kolik beseda stojí?
Co besedy v zahraničí?
Besedy v zahraničí šiju vždy individuálně na míru každé škole, protože je opravdu velký rozdíl mezi velkými školami ve Frankfurtu nebo Bruselu, které mají několik tříd a děti mluví česky jako z partesu, a maličkými školičkami třeba v Reykjavíku nebo v Káhiře, kde jsou pohromadě děti nejrůznějšího věku bez většího kontaktu s Českou republikou. Je možné se domluvit na besedě zaměřené na rozvoj českého jazyka, na konkrétní historickou událost nebo epochu... To samé platí o ceně. Každá škola v zahraničí má jiné možnosti, což při domluvách naprosto respektuji.