Husité - Dobrodružství s práčetem

Bitvou na Vítkově, kde husité porazili křižáky, to jenom začíná. Útok rozzuřené bachyně je úplná legrace v porovnání s tím, co všechno ještě Báru a mladičkého husitského bojovníka, práče Borka, čeká cestou do Tábora – a vlastně i v Táboře samotném.

Další ze série velmi čtivých a zajímavých knížek o minulosti. Bavilo to i dceru a sama si žádala pokračování. Na její popud jsme začaly číst další knihu o husitství - Sehni se pro kámen. Mám ráda takto pojaté knihy, protože se děti nenásilně dozví mnoho z období, o kterém by se dověděly něco málo z učebnice či z výkladu učitele. A za to velký dík.
Isew,Dat
abáze knih, 15.4. 2020

Když jsem se tak zhruba ve čtrnácti začala zajímat o historii, chtěla jsem vědět, jak zní chorál Ktož jsú boží bojovníci. V té době pochopitelně ještě neexistoval internet (protože to bylo v minulém tisíciletí, hečte, tohle všechno já pamatuju!), a tak trvalo dlouho, než jsem se dostala aspoň k notovému záznamu. Doteď si pamatuju, jak sedím u piána a přebrnkávám si to s určitým zklamáním, protože jsem čekala nějakou vypalovačku od podlahy, a ono se to táhne a táhne... jako náboženský chorál. Nojo, ale představte si, že to nezpívá několik cvičených hlasů jako na té nahrávce, ale tisíce hrdel... a z toho fakt mrazí.

Takhle zachytil husitskou vozovou hradbu jeden německý kronikář v roce 1437. Obrázek je z https://warfare.6te.net/15/Hussite-Sammelhandschrift_zur_Kriegskunst-148r-lg.htm
Takhle zachytil husitskou vozovou hradbu jeden německý kronikář v roce 1437. Obrázek je z https://warfare.6te.net/15/Hussite-Sammelhandschrift_zur_Kriegskunst-148r-lg.htm

Co se samotných husitů týče, to je velmi kontroverzní kapitola. Já je ve svých knížkách nelakuji úplně na růžovo. Ano, před jejich vojenským uměním je třeba smeknout, ale když se řekne a, musí se dodat i b a nesmíme zapomenout, jak se chovali k civilnímu obyvatelstvu a také jim musíme "poděkovat" za zpustošení země, která se z toho vzpamatovávala desítky let, úpadek Karlovy univerzity atd. Otázka je, jak bychom na husity pohlíželi nebýt obrozenců, kteří je vynášeli do nebes, protože husitské války interpretovali jako boj Čechů proti Němcům, a nebýt komunistů, kteří je pro změnu interpretovali jako boj proletariátu proti buržoazii (která tehdy ani neexistovala). Zvládneme se na ně někdy dívat úplně objektivně?


Prolistovat knihu a koupit si ji můžete zde:

Nemám slov...tato kniha byla naprosto božííííí!!!! Všem doporučuji. Bylo tam všechno, humor, akce, přátelství, snad nejlepší kniha!!!
Alča, Knihy Dobrovský, nedatováno

Tohle je opravdu první bárovka. Ne vydaná. Napsaná. To jsem se tak jednou přistihla, jak sedím u počítače a píšu příběh o dvanáctileté slečně, která se dostala k husitům. Dodnes nevím, jak mne to napadlo. Ten příběh ke mně prostě přišel a jak jsem ho psala, pochopila jsem, že kouzelný atlas je naprosto skvělá věc, protože pokud se neporouchá, Bára může nejrůznější dobrodružství v minulosti zažívat donekonečna. V nakladatelství jsme se ale domluvili, že první vydaná bárovka bude o setkání s Karlem IV. a druhá se bude odehrávat v Římě, aby se série pěkně rozběhla. A tak vyšla ta úplně první bárovka až jako třetí. Když si Bára na konci knížky při sfoukávání svíček na narozeninovém dortu přála, aby se s práčetem Borkem, se kterým se spřátelila, ještě někdy setkala, nikdo jsme netušili, že to bude trvat - dvacet pět knih. Moc jsem se těšila (a věřím, že Bára také), jak si to setkání užijí, ale stalo se to, co se mi při psaní knih stává často. Postavy se mi prostě vymknou z rukou a dělají si, co chtějí, děj se pak ubírá úplně jiným směrem, než jsem si myslela... A to setkání Báry s Borkem bylo tím pádem také úplně jiné. Řekla bych... i zásadnější. Knížka se jmenuje Soumrak husitů a najdete ji tady.

Husité se už dostali i do čítanky, konkrétně pro 5. ročník od nakladatelství Taktik. Přestože už v té době bylo na trhu druhé vydání, Taktik si to nezjistil a bárovka je tak v čítance pořád uváděna s neuvěřitelně hloupým podtitulem, který proti mé vůli prosadilo původní nakladatelství, od kterého jsem utekla ke Gradě.
Husité se už dostali i do čítanky, konkrétně pro 5. ročník od nakladatelství Taktik. Přestože už v té době bylo na trhu druhé vydání, Taktik si to nezjistil a bárovka je tak v čítance pořád uváděna s neuvěřitelně hloupým podtitulem, který proti mé vůli prosadilo původní nakladatelství, od kterého jsem utekla ke Gradě.

Avignonské zajetí a papežské schizma byly velké - a vleklé - náboženské problémy, jejichž důsledkem bylo mimo jiné hustitské hnutí. Videa o nich jsem natočila pro svoje studenty v době zavřených škol za covidu.

V té samé kronice je také výjev z boje Němců proti husitům. Všimněte si, co mají husité namalovaného na pavéze. Husu pijící z poháru. Co to znamená? A proč myslíte, že autor nakreslil jeden z šípů zapíchnutý právě do té husy? Obrázek je z https://warfare.6te.net/15/Hussite-Sammelhandschrift_zur_Kriegskunst-147v-lg.htm
V té samé kronice je také výjev z boje Němců proti husitům. Všimněte si, co mají husité namalovaného na pavéze. Husu pijící z poháru. Co to znamená? A proč myslíte, že autor nakreslil jeden z šípů zapíchnutý právě do té husy? Obrázek je z https://warfare.6te.net/15/Hussite-Sammelhandschrift_zur_Kriegskunst-147v-lg.htm

JINDŘICH LEFL Z LAŽAN A BECHYNĚ

Kdy se Jindřich Lefl narodil, to nevíme. Někdy ve druhé polovině 14. století. Ale víme, že byl komořím Václava IV., že sympatizoval s Janem Husem a že byl podobojí. Byl to on, kdo Husovi poskytl útočiště na hradě Krakovci, odkud pak Hus zamířil do Kostnice. Husa podporoval tak vehementně, že za to byl sousezn před papežskou stolicí. V žádném případě však nebyl radikální husita a ctil Zikmundův legitimní a nezpochybnitelný nárok na českou korunu. Někdo (asi hlavně soudruzi ve starší historiografii) mu vyčítá "ideově nestálou povahu", ale ctít zákon (Zikmundův nárok na trůn), souhlasit s Husovým učením, ale odpor vůči radikálům není "ideově nestálá povaha", to je docela slušný postoj. Nevíme ovšem, jak by se pan Jindřich choval dál, protože v době, kdy byl na jeho hradě uvězněn Borek, mu zbývalo pár týdnů života. Zemřel 1. listopadu toho roku na následky zranění, které téhož dne utrpěl v bitvě pod Vyšehradem, kde bojoval na Zikmundově straně. No, on to byl spíš masakr než bitva, odehrálo se to v rozbahněném údolí Botiče, před čímž Zikmuna varoval pražský purkrabí Čeněk z Vartenberka. Zikmund, od malička trochu vztekloun, na varování údajně reagoval slovy: "Takovému zbabělci bych nasral v hrdlo!" a bitva pak dopadla, jak dopadla. Ten citát nemám pramenně podložený, pamatuji si ho z přednášek Petra Čorneje, který je na dobu husitskou jedním z republikových expertů, tak se to snad dá považovat za důvěryhodný zdroj.

Reference

Úplně první kniha, kterou jsme od Válkové přečetli a díky ní se z nás stali fanoušci této spisovatelky. Zasloužila by Nobelovu cenu za dětskou literaturu a to bez nadsázky. Historie, záhady, tajemství, napětí a vtip a ještě mnohem více na nás dýchá z každé stránky jejích knih. Zkrátka je milujeme. Doufáme, že se Bára ještě někdy setká s husitským práčetem Borkem, protože jejich loučení na konci této knihy jsme oplakali. Děkujeme autorce...

sifka

Megaknihy, nedatováno

Výborný roman, musím rict že živější si dějiny snad ani neumím představit! Veronika Válková je skutečně mistr, toto se jí opět povedlo strašně moc a děti od přečtení téhle knížky neustále chtějí slyšet o husitech, už jsme museli navštívit i husitské muzeum...knihu jsme četli už třikrát a myslím, že na ní zase znovu dojde. Cesta Báry do historie se nám v tomto smyslu fakt vtiskla nejen do srdce, ale i do paměti.
Veronikp, Báro, dík!

Bak

Megaknihy, nedatováno

Tuhle knihu jsem četla z celé série jako první a moc se mi líbil.Hned mě vytáhla do děje a měla jsem jí přečtenou raz dva.Hezké;)

Annamc

Databáze knih, 8.9. 2015

Opět se mi cesta do minulosti líbila, sice to nebylo tak akční, ale husitská doba tam byla popsána dobře a aspoň jsem si opět uvědomila, o co to máme v dnešní době jednodušší a jak se máme dobře.

JanaDor

Databáze knih, 24.2. 2014

Knížku dostala moje mladší sestřenice, a moc ji bavila. Protože mě husitská doba zajímá, řekla jsem si, že si kousek přečtu, ale moc jsem od toho nečekala. A tak se stalo, že jsem knihu přečetla celou :) Je to sice pro mladší čtenáře, ale bavilo mě to. Bylo to napínavé, zajímavé a občas i vtipné. Mladší čtenáři se díky tomu dozví spoustu věcí o této době a to zajímavou formou, ne jen stručným zápisem v učebnici.

Cleo De Nile

Databáze knih, 6.4. 2013

Husité- dobrodružství s práčetem je kniha, kterou jsem koupila ve výprodeji za pár korun. Doma máme od výborné spisovatelky Veroniky Válkové i další knížky z této série a myslím si, že tahle patří k těm nejlepším. Husité mě moc nezajímají, ani tato doba, ale knížka vám to tak nádherně podá a ubíhá, že vás to začne i bavit a zajímat. Už se těším, až si přečtu další knihy od této výborné spisovatelky !

Knihoholka

Megaknihy, nedatováno