Terezínské ghetto - Tajemný vlak do neznáma
Kára s mrtvolami a divoká honička liduprázdnými ulicemi! Takhle hororovou noc Bára ještě nezažila. Na opuštěné půdě, kde se schovala, ji objeví Petr, od nějž se dozvídá, že se ocitla v židovském ghettu v roce 1944. Když Petr dostane povolávací lístek do transportu, rozhodne se Bára jet také. Přece tu nezůstane sama...
Za mě velký DÍK paní Válkové za takovou knížku. Pro děti vydařeně popsané a srozumitelné. Věřím, že to v každém dítěti vyvolá spoustu otázek. Nenásilné vzdělávání. Velký palec nahoru!
Zupri, Databáze knih, 26.1. 2017
Už roky vím, že bárovky mají zvláštní kouzlo. Něco jiného v nich nacházejí děti a něco jiného dospělí. Nepíšu to s tím záměrem, prostě to tak je. U téhle bárovky, která patří mezi absolutně nejprodávanější knížky série, je to nejmarkantnější. Tu totiž dospělí nechtějí číst vůbec. A někteří se ji bojí dát přečíst svým dětem. Je to tím, že dospělí na rozdíl od většiny dětí už vědí. Vědí, kam ty vlaky z Terezína odjížděly. Ale děti zatím ne. Pro děti je to další Bářino dobrodružství, poněkud temnější než ostatní, a teprve když dočtou i kapitolu, která se odehrává po Bářině návratu na půdu, a dohledají si nějaké informace, zjistí, že konec je opravdu velmi smutný. Popláčou si. Což je dobře, protože nad tím, co se za druhé světové války dělo, by plakat měly.
K napsání téhle knížky mne inspirovali moji vlastní studenti. Měla jsem ve třídě slečnu s židovskými kořeny, v jejíž rodině se o tomto původu sice nemluvilo, ale ona se toho stejně dopídila, a mladého muže, jehož tatínek se narodil jen díky tomu, že se dědečkovi podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Mauthausenu. V maturitním ročníku jsme jeli na exkurzi do Osvětimi. Pozdě odpoledne jednoho nevlídného sychravého podzimního dne jsme procházeli vyhlazovacím táborem v Březince, valem se stmívalo a člověk až fyzicky cítil, jako by se v šeru mezi troskami ubikací houfovaly neusmířené duše. Nevím, co se tomuhle mládenci honilo hlavou, když jsme spolu mlčky kráčeli daleko za ostatními, ale já jsem si tehdy říkala, jak jsem ráda, že se jeho dědečkovi ten husarský kousek povedl, protože kdyby v tom koncentráku zůstal, tak by mi ve třídě tenhle nadaný rošťák dost chyběl. Vzápětí jsem si uvědomila, že by mi vlastně nechyběl, protože kdyby se nenarodil, tak bych ho vůbec neznala. V tu chvíli mi došlo, že ani netuším, kolik studentů mi... nechybí. Protože jejich dědečkové a babičky z těch koncentráků neunikli. Těm všem jsem svou knížku věnovala.
Při práci na Terezínském ghettu jsem měla obrovskou výhodu, protože jsem v té době do Terezína už roky jezdila na semináře se svými studenty, znám ho tedy jako své boty a mohla jsem psát hodně věrně podle skutečnosti. Když jsem měla knížku hotovou, shodou okolností jsem byla zrovna zase na semináři v Terezíně, a abych v ní neměla nesrovnalosti, poprosila jsem, jestli bych mohla nahlédnout do transportní listiny a ověřit čísla, pod kterými byli Bářini kamarádi Petr Ginz, Hanuš Beck, Jirka Brady a Kurt Kotouč a jejich učitel Valtr Eisinger do transportu zařazeni. Jak jsem listinu procházela, najednou se ve mně srdce zastavilo. Krom reálných osob jsem si totiž do příběhu také nějaké vymyslela, třeba bratry Maxe a Samuela. Právě jejich jména jsem teď viděla v té listině... V knize příjmení neměli, v transportní listině ano. Max Thalheimer a Samuel Thalheimer, jediní dva muži tohoto příjmení v celém transportu, v řádcích hned pod sebou. Musím říct, že mne úplně zamrazilo. Hned po návratu jsem se pustila do hledání informací o těch dvou. Docela se mi ulevilo, když jsem zjistila, že to byla jen náhodná shoda jmen, že dokonce nepocházeli ani ze stejného státu, a že do svých knih tedy nevědomky nevyvolávám duchy zemřelých.
SOUBOJ ČTENÁŘŮ
V roce 2015 byla kniha zařazena do souboje čtenářů. Nevím přesně, podle čeho jsou tituly vybírány, ale prý jsou to nejčtenější knihy v předchozím roce, respektive nejpůjčovanější v knihovnách, a hlasují o tom knihovníci. Soutěž pořádá organizace Rosteme s knihou a spočívá to v tom, že školy, které se zapojí, dostanou balíček pěti knižních titulů, děti to pečlivě pročtou a pak na Světě knihy soutěží, kdo si toho z knih víc pamatuje. Takže nevyhrává kniha, ale děti. A já si moc vážím toho, že se do téhle soutěže probojovala.
Uf tak to bylo něco, i když původně kniha byla určena pro syna..... Silný příběh, kniha se čte jedním dechem.
IrisPiris, Databáze knih, 18.2. 2022
HOLOCAUST , nebo HOLOKAUST?
Samozřejmě HOLOKAUST, a hned vám vysvětlím proč. Začneme tím, že čeština z jiných abeced než z latinky přepisuje foneticky. Proto píšeme Puškin (z azbuky), a nikoliv Pushkin, Hirošima (z japonského písma), nikoliv Hiroshima a podobně. Holokaust je řecké slovo. Znamená zápalnou oběť, při které je obětina kompletně spálená (holos = celý, kaustos = spálený). Řečtina, jak všichni víme, používá alfabetu. Tudíž přepisujeme foneticky. Nehledě na to, že řečtina ani hlásku "c" původně vůbec neměla, nevyvinula si pro ni tedy ani písmenko. Až byzantská, tedy středověká řečtina, začala "c" používat, ale protože to písmenko prostě v alfabetě nemá, přepisuje ho jako "ts", tedy tau+sigma. Tvar "holocaust" je anglicismus a nemá v češtině vůbec co dělat. To je úplně stejné, jako bychom psali o tom Pushkinovi. A nic na tom nezmění fakt, že vám slovo holokaust podtrhávají textové editory (které to naučil někdo, kdo si myslí, že každé cizí slovo je anglické). Taky můžete používat židovský termín šoa (který se píše šoa, ne shoa, a nikdo to neplete...).
Kniha na kterou nikdy nezapomenu.
Lemur007, Databáze knih, 18.1. 2019
Prolistovat knihu a koupit si ji můžete zde:
Tato kniha si mě okamžitě podmanila. Dojemné, pravdivé... prostě úžasné. Příběh byl sice smutný, ale o tom tato knížka je. Zkrátka je důležité, abychom si vážili toho, co máme, a to i v této nepříjemné době.... Je to první kniha, kterou jsem od této autorky četla, a určitě ne poslední!
Annie162, Databáze knih, 1.5. 2021
Krásně napsaná dojemná kniha. Autorka toto těžké téma 2. sv. války nenásilnou formou zpracovala nelehký život v ghettu pro dětské čtenáře. Čteno se synem. Doporučuji.
KatyM., Databáze knih, 1.3. 2024
Knížka sice pojednává o době, kdy byla druhá světová válka v plném proudu, ale nezaškodí připomenout si, co k ní vedlo. Podívejte se na video.
Prohlídka Terezína
kde už vám dnes nic nehrozí
Čtenářům bárovek to snad není nutné zdůrazňovat, ale přeci jen... Prohlížíte si moje vlastní fotky. Možná se vám některá bude fakt líbit a stáhnete si ji. Pokud ji někde použijete, musíte mne uvést jako autorku, aby to nebyla krádež.
Reference
Úžasně napsaná, s citem pro mladé čtenáře, ale i dospělým můžu hodně dát. Má skvělý vzdělávací charakter.V audio verzi je skvělá i bonusová kapitola, která v sobě skrývá velkou spoustu zajímavých informací.
Klarca93
Databáze knih, 23.2. 2024
Parádní knížka moc doporučuji. Líbí se mi, že autorka použila skutečné události a postavy. Bylo to zajímavé a plánuji přečíst další díly této knížky.
Libuše Křížová
Megaknihy, nedatováno
Úžasná knížka, úžasná celá série. Nejdřív přečtu já, s dětmi si pak čteme před spaním :)) Když jsou hodné
Blanka
Knihy Dobrovský, nedatováno
Musím uznat, že na to o jaké se jedná téma knížka je napsaná perfektně. Najdou si v ní opět něco starší, stejně tak je adekvátní pro určenou věkovou kategorii. A příběh je moc hezky zpracovaný navzdory tomu, že na oněch historických událostech nic veselého není. A knížku hodnotím velmi kladně, ačkoliv na podobnou tématiku nemám úplně žaludek, tohle jsem snesla s patřičným pohnutím, ale bez nočních můr.
Klára
Goodreads, 6.8. 2023
Tuto knihu jsem někdy v 6. nebo 7. třídě, četla z povinnosti, přečíst si nějakou povinnou četbu, ale tohle jsem nečekala. Kniha byla silná, ale moc se mi líbila, rychle se četla a u konce byla strašně dojemná až jsem u ní brečela...
bohejsova
Databáze knih, 13.2. 2023
Po dlouhé době jsem četl příběh z 2. světové války. Nechtěl jsem se nechat strhnou hned knihou o tomto tématu pro dospělé, a tak jsem zvolil dětskou verzi. Kniha přečtená za jeden večer a musím říct, že byla snad ještě smutnější než kdybych četl nějakou dospěláckou verzi. Nevím jestli jsem to tedy tak prožíval kvůli tomu, že to bylo mířené pro děti, ale konec mě opravdu dostal. Úžasné a určitě zkusím ještě další knihy od autorky! :)
Tomáš Vrána
Knihy Dobrovský, nedatováno
Další z výborných knih Veroniky Válkové. Oceňuji, že se autorka se drží historických faktů a poměrně jednoduchý příběh zasadí přímo do terezínského ghetta. Jedná se sice o literaturu pro mládež, nicméně, ani dospělý čtenář se od knihy neodtrhne. Dramatický, poutavý a hlavně dojemný příběh. Donutí čtenáře se zamyslet a zjistit další informace, případně se vydat ihned na místo činu - do Terezína. Ještě týden po dočtení knihy měly mé děti neustále potřebu se k příběhu vracet, vysvětlovat a zjišťovat... Po vyhledání fotografií Petra Ginze na internetu je příběh ještě působivější, osobnější a pravdivější.
sifka
Megaknihy, nedatováno
Tuto knížku jsem si pořídila aby jsem se o druhé světové válce něco málo dozvěděla. Tato knížka mě dovedla do stádia že chci o té době, i když je ta doba jako živé peklo, vědět úplně všechno co snad jde. Začala jsem si hodně hledat informace o všech klucích (Bářiný kamarádi) ale hlavně o Petrovi, časem jsem si pořídila i knížku o Petrovi a také hned po této knížce jsem četla něco jako pokračování a to Pražské povstání. Celkově doporučuju si pořídit všechny Bárovky. Jsem si jistá že si je taky všechny přečtu. Momentálně čekám na další a to 1918, vznik Československa. Na knížku se moc těším a vím že se mi bude určitě líbit.
Natálie729
Databáze knih, 27.4. 2021
Fíha, toto je fakt teda...úžasný.
Úžasný, silný a nádherné zpracování. Dá se říct o knize o holokaustu, že je krásná?
Smí se to?
Pokud
ano, tak tahle teda byla. Senzační. Špičková. Geniální!!! Obdivuji
autorku, že už v druhém díle putování své hrdinky uvrhla Baru do tak
drsného prostředí. Terezínské ghetto - Tajemný transport do neznáma je
úžasná kniha, skvělá možnost, jak dětem ukázat tuto dnes těžko
uvěřitelnou epochu.
Bak
Megaknihy, nedatováno
Velké plus této knížky je spisovatelka - historička a zakomponování
opravdových postav. Já učit dějepis na ZŠ, tak ji použiji jako učební
pomůcku. Klobouk dolů.
Jinak příběh mě samozřejmě rozbrečel. I když je to knížka pro děti, upřímně ukazuje nelehký život v ghettu.
NaiTenshi
Databáze knih, 13.8. 2017
Moc hezká kniha pro děti. Nenásilnou formou se zde seznámí s osudy Židů za 2. světové války. Bára mi zpočátku připadala příliš naivní, protože o válce nic nevěděla. Ale pak jsem si uvědomila, že v jejím věku bych na tom asi nebyla lépe. Moc se mi líbí, že v knize vystupují skutečně žijící lidé, o kterých si můžeme následně dohledat další informace.
Evžen82
Databáze knih, 2.5. 2018
Výborná kniha pro děti a mládež. Není zaměřená na počty mrtvých, ale o příběh skutečných dětí v terezínském ghettu. Dojemný příběh, který vás donutí se zamyslet nad tím, že si žijeme jak "prasata v žitě" a pořád remcáme nad nespravedlnostmi života....(myslím i sebe). Potom si přečtete o velkých snech dospívajícího chlapce, který byl nesmírně nadaný a zlikvidován pro nějaké smyšlené zákony o nadřazené rase. Ach jo.
Páájinka
Databáze knih, 27.7. 2017
Velmi pěkná kniha, ke které jsem se dostala na jaře roku 2015 v soutěži Souboj čtenářů, knihu jsem po soutěži přečetla ještě 2x a určitě se k ní ještě někdy vrátím. Při čtení jako bych se přenesla do kůže hlavní hrdinky Báry, a ačkoliv by to neměl být příjemný zážitek, protože ta doba nejde popsat jinými slovy než děs, strach a hrůza, byla jsem celá v napětí a užívala si to. Vřele doporučuji jako ''oddechovou'' četbu k zamyšlení. A pro zpestření si po přečtení můžete najít postavy, které měly doopravdy otřesný osud.
AnitaDanel
Databáze knih, 9.1. 2017
U této knihy jsem se málem rozbrečela. Nejvíce se mi na ději líbilo to, že autorka použila skutečné osoby. Líbí se mi, že se autorka snaží přiblížit čtenářům prostředí ve kterém někteří lidé museli žít za druhé světové války. Moc se mi tato kniha líbila a proto jsem ji četla dvakrát. :)