TROJSKÁ VÁLKA - knihovna babi dejvické
K době, ve které se odehrávala trojská válka, toho Bára našla docela dost. A taky zjistila, že spoléhat se na Petišku, byť jsou jeho převyprávěné pověsti úžasné, jako na historický pramen prostě nejde...
Antonín Bartoněk ve své knize sepsal snad všechno, co víme o době, kdy žil Agamemnón, Meneáos, Odysseus a Achilleus, tedy o Řecku v 16. - 12. století př.n.l. Kniha píše o tom, jak se tehdy žilo, válčilo, jaké domy se stavěly, jakým jazykem se hovořilo... Stupeň obtížnosti 3.
Vojtěch Zamarovský sepsal poutavý příběh o tom, jak Heinrich Schliemann podle Homérovy Íliady objevil skutečnou starověkou Tróju. Dočtete se, co všechno podnikl pro to, aby se mohl v 19. století stát archeologem, jaké problémy měl s tureckým sultánem, kterému území, kde ležela Trója, patřilo, jak musel občas vykopávky přerušit a jet provádět výzkum třeba do Mykén a jak úplně poslední den vykopávek nalezl Priamův poklad. Stupeň obtížnosti 2.
V další Zamarovského knize najdete řecké dějiny od samotného začátku až do konce starověku. Z dějepisu pak budete mít jedničku! Ale je to trochu náročnější čtení. Stupeň obtížnosti 3.
Eduard Petišká má obrovskou zásluhu na tom, že jsou staré řecké báje a pověsti přístupné i mladším čtenářům. Petiška toho napsal docela dost, ale všichni si ho pamatují právě kvůli převyprávění řeckých bájí a pověstí. Poprvé vyšlo v roce 1961 a pořád se vydává. Ale pozor - jsou to báje převyprávěné pro děti, takže zjednodušené, a pokud se chceme skutečně zabývat řeckou mytologií, je potřeba sáhnout po mnohem odbornější literatuře. Stupeň obtížnosti 1.
V Zamarovského encyklopedii najdete obrovské množství informací snad o každé postavě, která v řeckých - ale i v římských - bájích vystupovala. Stupeň obtížnosti 2.